Rady k nákupu nové zahradní trampolíny – 1. část

Pohyb na čerstvém vzduchu je vhodný pro každého bez rozdílu věku. Jak však dostat ven od počítačů a videoher naše děti? Pořiďme jim na zahradu pořádnou trampolínu. Úspěch je zaručený, neboť kdo by si nechal ujít ten povznášející pocit, kdy při skoku vylétne do výšky jako pták? Ale pro kterou se rozhodnout, když jich je na trhu tolik?

Nákup trampolíny

Přemýšlíte, čím zpestřit dětem pobyt na zahradě, nebo jak je udržet venku, daleko od jejich počítačů a televizí? Máte zájem o rozvoj jejich pohybových dovedností, koordinace, síly a v neposlední řadě i o prevenci obezity? Nevíte, jaký druh s portu provozovat, aniž by jste museli opustit Vaši zahradu?

Pořiďte dětem, ale i sobě trampolínu.

Skákání na trampolíně navozuje libé pocity, kterých jinou aktivitou nedosáhneme. Vede k upevňování zdraví ve všech směrech počínaje zlepšováním fyzické aktivity, výkonnosti srdce, posilování svalů přes odbourávání napětí a stresu. Dochází k vzácné oxygenaci  – zásobení mozku kyslíkem.

Trankvilizační efekt  =  podpůrně stimulační efekt pohupující se plachty trampolíny má velký antistresový účinek, na který má vliv i přirozený pohyb a dýchání.

Jisté je i to, že pobyt na čerstvém vzduchu bude dětem velmi prospěšný a pokud jim ho zpříjemníte možností užívat si na trampolíně, budou o to šťastnější.

Velikost

Naše doporučení zní – kupte trampolínu o průměru 4,3m. Tento rozměr je totiž ideální pro všechny věkové kategorie a zároveň z bezpečnostního hlediska poskytuje dostatek plochy pro pohyb a tím zamezuje dopadu mimo vymezenou část. Pokud možno se vyhněme nepraktickému upínacímu systému – sítě uvnitř trampolíny ( běžnější a ideálnější způsob je upevnění ochranné sítě po obvodu ), který spolu s ochranným límcem na pružinách ještě zmenší skákací plochu.

Trampolína o velikosti 4,3m je tedy nejideálnější hračkou do Vaší zahrady. Při koupi menšího nebo naopak většího rozměru se vystavujete nebezpečí, že při poškození některých částí a při potřebě jejich výměny bude v budoucnu větší problém sehnat náhradní díly ( tyto velikosti se prodávají méně a tudíž i snaha vyrábět  náhradních díly bude menší ).

Možná se nyní ptáte, proč bychom na kvalitní výrobek vlastně potřebovali náhradní díly. Bohužel vlivem povětrnostních podmínek nebo třeba špatným zacházením může dojít k poškození nějakého dílu nebo části. Proto doporučujeme již před nákupem se přesvědčit, že na Vámi zvolený typ dodává prodejce i náhradní díly. Ve většině případů nelze vyměnit součástku jiné značky, byť stejného rozměru, neboť se téměř vždy jedná o drobné detaily, kterými se jednotlivé díly od sebe u různých výrobců liší ( rozteče otvorů, trubek, šířka materiálu aj. )

Ochranná síť

Naše doporučení zní – vzhledem k tomu, že nám všem jde především o bezpečnost skákajících, volte vždy produkt se 4. zdvojenými nohami. Výhodou oproti jiným je možnost upevnění ochranné sítě osmi tyčemi a tudíž je i počet polí 8 ( každá upevňovací tyč vede k jedné noze ). Tam, kde má výrobek pouze 6 polí je jejich délka větší a hrozí propadnutí malého děcka pod ochrannou sítí.

Zkontrolujme si, že tyče držící ochrannou síť vedou až k zemi. Občas se můžeme setkat s tím, že je jejich délka pouze několik cm pod skákací plochu. To je nepřípustné z již zmíněného bezpečnostního hlediska. Jednak stabilita trampolíny je takto mnohem nižší a jednak náraz většího a mohutnějšího sportovce může tyč vyvrátit.

Pozor, záruka na zničení ochranné sítě vlivem UV záření neexistuje. Sítě jsou vyráběny většinou pouze z PE – polyetylenu ( až na některé výjimky ) a tudíž je nutná jejich výměna.

Kvalitní výrobek poznáte i podle další drobnosti, kterou je uchycení sítě 3 speciálními úchyty ze spodu skákací plochy.

Součástí vstupního otvoru je vždy více či méně kvalitní zip. Dbejme na to, aby se jednalo o široký, pevný zip, který se nezakusuje do látky díky špatně zapracovaným koncům. Větší počet ( nejlépe 5 )  jistících karabin pomáhá zvýšit bezpečnost především malých dětí, které si rády hrají se zipem a dost často se snaži si samy otevřít průlez ven.

Skákací plocha

Naše doporučení zní – vždy chtějte jedině speciální materiál PP mesch UV resistant. Jde o kvalitní polypropylenovou plachtu vyrobenou v USA, která je opatřena ochrannou vrstvou proti UV záření a    je o 0,05mm silnější než plochy vyráběné na dálném východě. Její životnost je téměř na vždy, výrobce udává záruku 5 let.

Důležitou vlastností kvalitní doskokové plochy je tzv. non – abrazivnost ( jemnost, hladkost), kdy můžeme vyloučit odření kůže při nešťastném pádu.

 

Dalších 6 tipů, ja si vybrat tu nejlepší trampolínu, Vám prozradíme už brzy v dalším příspěvku.

Za Trampolinyzahradni.cz Lenka

Jestli se vám líbí náš blog tak se Vám asi budou zamlouvat i naše sociální sítě
0