Základní prvky trampolíny

Jarní dny jsou příznivé pro zábavu na čerstvém vzduchu. Mnoho lidí se tedy rozhodne pro koupi trampolíny pro své děti nebo i pro dospělé uživatele. Z pravidla vybíráme trampolínu očima, ale stojí za to přistupovat ke koupi trampolíny jako ke koupi auta. Podívej se blíže na parametry trampolíny na které se budeš bavit. Nezapomínej, že zahradní trampolína stojí po celou dobu venku a je proto vystavena spoustě vnějších vlivů, jako je slunce, déšť, vítr.

Velikost

Na trhu jsou dostupné trampolíny různých rozměrů.  Nejmenší rozměry mají trampolíny typově dětské a trampolíny určené pro domácí využití. Nejpopulárnější jsou zahradní trampolíny, které mají v průměru 200 až 400cm. Výběr velikosti trampolíny závisí kromě jiného na tom, kdo bude trampolínu používat. Pokud chceš, aby si na trampolíně hrálo pouze jedno dítě, stačí vám menší trampolína. Pokud chcete, aby trampolínu mohli používat jak dospělí, či více dětí, měli byjste vybrat trampolínu o větším průměru.

Maximální zatížení

Důležitým prvkem je maximální zatížení. Většina zatížení na trhu je 100, 150 nebo 180 kg. Pokud víš, že na trampolíně budou skákat současně dvě, tři děti nebo dospělí, měl by si vybrat trampolínu s maximálním zatížením 150kg.

Bezpečnostní síť

Důležitým faktorem k zajištění bezpečnosti je ochranná síť, která zabraňuje uživateli vypadnout z trampolíny. Síťka trampolíny by měla mít  drobná očka a odpovídající výšku.

Bezpečnostní síť dělíme na dva druhy:  síť vnitřní a síť vnější. Síť vnější vyžaduje dodatečně zabezpečení sloupků, které síť drží, měkkou pěnou. Pěna chrání před bolestnou srážkou se sloupkem. Vnitřní sítě zabraňují srážce se sloupkem a pádu nohy mezi pružiny.  Jsou vhodným řešením zejména pro mladší děti. Jakmile vybíráš trampolínu se sítí (nebo dokupuješ samostatnou síť) zjisti, zda je síť pořádně ušita a dobře připevněna ke sloupkům a rámu.

Pružiny

Pružiny jsou důležitou částí trampolíny, to ony přijímají celou sílu skoku. Jejich počet a druh záleží v značné míře od toho jaké je přijatelné zatížení trampolíny. Měly by být provedeny s největším počtem ovinů, je nejlepší, pokud mají mírně soudkovitou formu. Jejich uchycení by mělo být pevné a znemožnit vysunutí v průběhu skákání.

Ochrany pružin

Ochranný kryt pružin trampolíny je velmi žádanou položkou. Znemožňuje zaseknutí nohy skákající osoby mezi pružiny. Nejlépe je vybírat kryt z hrubšího a pevnějšího materiálu, který přilne k rámu a pružinám. Tenké fólie, jakou jsou často pokryty pružiny, rychle podléhají zničení. Naštěstí jde snadno kryt vyměnit za nový. Kryt je obzvlášť důležitý v případě trampolín s vnější sítí.

Rám a nohy trampolíny

Základem trampolíny je rám a nohy. Rám by měl být vyroben nejlépe z oceli a v míře možností co nejhrubší (v závislosti na velikosti trampolíny). Důležité je také kvalitní provedení spojů, které slučují rám s nohami. Měly by být hladké bez ostrých hran a pozinkované, tak aby nezačaly rezivět. Počet noh a tloušťka trubek ze kterých je trampolína vyrobena má značný vliv na životnost celé trampolíny. Větší šířka a více noh, rovná se větší stabilita celé trampolíny.

Plátno na skákání

Uchycení plátna na skákání má vliv na životnost trampolíny. Okraje plátna, do kterých jsou uchyceny pružiny, by měly být vždy zesílené páskou. Plátno na skákání je spojeno s páskou pomoci stehu, jejich počet má vliv na jakost. Malý počet stehů může způsobit riziko odtrhnutí pásky od plátna.

Žebřík

Žebřík k trampolíně není podstatnou části trampolíny, ale usnadní Vám její používání.
Pokud máte žebřík je snadnější z trampolíny scházet i na ní vycházet. Zpravidla bývají žebříky součástí trampolínové sestavy. Pokud žebřík nemáme v setu a chceme jej dokoupit, musíme brát v úvahu výšku trampolíny. Každý žebřík nemusí sedět ke každému rozměru trampolíny.

Veškeré částí (které se dají vyměnit) dostanete v našem obchodě Trampoliny.com.